Гісторыя музея

Музей быў заснаваны на падставе Пастановы ЦК КПБ  Б-44/7 ад 30 ліпеня 1982 г. пад назвай "Вілейскі гісторыка-краязнаўчы музей".

Першая экспазіцыя музея была створана ў 1985 годзе і  7 мая музей адчыніў свае дзверы для першых наведвальнікаў.

Кіраўнікамі музея у розныя часы былі: Шымакоўская Крысціна Браніславаўна (1983-1984 гг.), Яфімава Наталля Аляксееўна (1985-1991 гг.), Ігнатовіч Яўгеній Антонавіч (1992-1998 гг.), Лапко Валянціна Аляксееўна (1999-2007 гг.), Ганчар Сяргей Мікалаевіч (2008 - 2016 гг.) З снежня 2016 года дырэктарам Вілейскага гісторыка-краязнаўчага музея з'яўляецца Аўдзей Надзея Віктараўна

1 студзеня 2005 г. адбылася змена назвы на Дзяржаўная установа "Вілейскі  краязнаўчы музей". Музей размяшчаецца ў будынку, які з’яўляецца помнікам грамадзянскай архітэктуры пачатку ХХ стагоддзя.

Агульная колькасць прадметаў музейнага фонду на 1.01.2016 года складае 27 910 адзінак.

У 2014 годзе будынак экспазіцыі музея быў капітальна адрамантаваны і сёння мае сучасны, прывабны выгляд. З мая 2015 года, як і трыццаць гадоў таму, музей зноў прымае наведвальнікаў, якія могуць азнаёміцца ​​з прадстаўленым унікальным інтэрактыўным выставачным праектам «Дзве вайны - Памяць адна». Гэты праект - гсвоеасаблівае асэнсаванне і інтэрпрэтацыя ваеннай гісторыі ХХ стагоддзя, аб'яднанае адзінай канцэпцыяй, гэта гісторыя і падзеі двух сусветных войнаў ХХ стагоддзя: падзеі Першай сусветнай (1914-1918) і Вялікай Айчыннай (1941-1945) на Вілейшчыне.
Першая частка інтэрактыўнага праекта, прысвечана падзеям Вялікай Айчыннай вайны на тэрыторыі Вілейскага раёна. Гэта адна з самых гераічных старонак гісторыі Вілейшчыны, якая павінна як мага шырэй асвятляцца, і пра якую неабходна як мага больш расказваць. Вілейскі музей прэзентаваў гэты праект у 2015 годзе, бо гэта асаблівы год у многіх сэнсах для Вілейшчыны. Па-першае, гэта год 70-годдзя Вялікай Перамогі, па-другое, у гэтым годзе Вілейка адзначала свой 555-гадовы юбілей з даты першай згадкі ў пісьмовых крыніцах. І, па-трэцяе, у 2015 годзе адзначалася 100-годдзе «Бою за Вілейку» у Першую сусветную, калі горад быў вызвалены ад кайзераўскіх войскаў і ў гонар чаго, горад наведаў імператар Мікалай ІІ, каб падзякаваць войскі за ратны подзвіг на палях лаянцы Вілейкі і Маладзечна і ўручыць узнагароды героям.

Праект пазіцыянуецца як інтэрактыўны і гэта цалкам апраўдана яго канцэпцыяй. Кожны наведвальнік можа сумесна з музеем фармаваць пэўныя раздзелы выставы, прыносячы сямейныя рарытэты, вывучаючы сямейную гісторыю і дзелячыся ёю з іншымі. Многія матэрыялы прыносяць самі гараджане, многія экспанаты экспануюцца ўпершыню з фондаў музея. Галоўная рыса створанай інтэрактыўнай выставы - атмасфера духу ваеннага часу, усё дэкарацыйнае асяроддзе - гэта велізарны сасновы бруствер, які служыць фонам для размяшчэння экспанатаў - формы салдат 1914 і 1941 гг., Узнагарод, асабістых салдацкіх рэчаў, дакументаў, фотаздымкаў, прадметаў аконнага творчасці. Бруствер мае выгляд акопа, што вядзе наведвальніка ў першай частцы экспазіцыі ў зямлянку, якая з'яўляецца і як партызанская і як штабная, а ў другой частцы экспазіцыі вядзе да паходнай царквы Першай сусветнай вайны, копіі той, што размяшчалася ў 1915 годзе ля в. Мішута Вілейскага раёна.