На 31 снежня 2022 года колькасць адзінак асноўнага фонду складае 25736 музейных прадметаў. Усе музейныя прадметы, якія былі прыняты на пастаяннае захоўванне ў музейны фонд, аднесены да адпаведнай музейнай калекцыі, кожны прадмет прайшоў навуковую інвентарызацыю, якая з'яўляецца асноўнай формай навуковага даследавання і апісання. На 31 снежня 2022 года колькасць адзінак навукова-дапаможнага фонду складае 8162 навукова-дапаможных матэрыялаў. У музеі вядзецца работа па выяўленні прадметаў музейнага значэння, камплектаванні музейных фондаў, унутрымузейнаму уліку, навуковай апрацоўцы і захоўванні музейных прадметаў і музейных калекцый, уключаных у Музейны фонд Рэспублікі Беларусь. Камплектаванне музейных калекцый ажыццяўляецца ў адпаведнасці з профілем музея і канцэпцыяй навукова-фондавай работы. У дадзеным раздзеле вы пазнаёміцеся з калекцыямі нашага музея і ўнікальнымі прадметамі, якія ўваходзяць у іх. УВАГА: прадметы на сайце размешчаны з мэтай іх папулярызацыі, пры карыстанні размешчанай інфармацыяй трэба абавязкова пазначыць спасылу на сайт і выходныя дадзеныя прадмета: абрэвіятура музея (ВКМ), інвентарны нумар па кнізе паступленняў асноўнага фонду (КП) і інвентарны нумар па кнізе ўліку калекцый (ДПМ).