Аб супрацоўніках

Наталля Францаўна Ляшковіч

Навуковы супрацоўнік па ахове гісторыка-культурных куштоўнасцяў

Нарадзілася ў 1979г.
     Вучылася ў сярэдняй школе №4 г.Вілейкі. У 1995 г., скончыўшы школу і атрымаўшы няпоўную сярэднюю адукацыю, паступіла ў Вілейскае ПТВ №200. Пасля заканчэння атрымала дыплом з адзнакай аб сярэдняй адукацыі і прафесіі краўца IV разраду. З 1998 г. працавала швачкай у ВА "Агава". У 1999 г. паступіла ў Мінскі тэхналагічны каледж.
     З 2005 г. працавала касцюмерам і кіраўніком гуртка «Мяккая цацка» ў Вілейскай гімназіі №1 «ЛОГОС».
     З 2010 г. па 2015 г. працавала ў некалькіх прыватных швейных фірмах майстрам, начальнікам вытворчасці, дырэктарам. Пасля працавала ў ЦСАН г.Вілейкі сацыяльным работнікам, а затым інспектарам, пазней  - у  "Мінскай гарадской клінічнай бальніцы імя Саўчанкі".
     З 2021 г. займае пасаду навуковага супрацоўніка па ахове гісторыка-культурных каштоўнасцяў.

Алена Валянцінаўна Стрэж

Галоўны захавальнік фондаў

Скончыла гістарычны факультэт Беларускага дзяржаўнага універсітэта па спецыяльнасці музейная справа. У Вілейскім краязнаўчым музеі пачала працаваць у якасці навуковага супрацоўніка з 2000 года. З 2012 года з’яўляецца галоўным захавальнікам фондаў музея .

Актыўна займаецца работай па ўліку і захаванню музейных каштоўнасцей, ініцыятар пастаяннага папаўнення музейных калекцый, а таксама фарміравання новых, да гэтуль не фарміраваўшыхся калекцый. Пастаянны ўдзельнік шматлікіх экспедыцый музея. Кожны з 27 тысяч прадметаў вілейскага музея знаходзіцца пад яе пільным даглядам.

Марыя Іванаўна Мячкоўская

Старшы навуковы супрацоўнік

Нарадзілася ў 1997 г., адукацыя вышэйшая.
У 2018 г. скончыла Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт культуры і мастацтва па напрамку "музейная справа і ахова гісторыка-культурнай спадчыны", была атрымана спецыяльнасць "музеязнаўца".
З жніўня 2018 г.  працавала на пасадзе малодшага навуковага супрацоўніка ў ДУ "Міскі абласны краязнаўчы музей" у г. Маладзечна.
У ліпені 2019 г. пачала працу у ДУ "Вілейскі краязначы музей" на пасадзе старшага навуковага супрацоўніка.

З'яўляецца куратарам выставачнай залы імя Н.Ю.Сілівановіча, займаецца арганізацыяй часовых экспазіцый, правядзеннем культурна-адукацыйных і навукова-асветніцкіх мерапрыемстваў.

Вольга Аляксандраўна Коласава

Навуковы супрацоўнік

Скончыла геаграфічны факультэт Беларускага дзяржаўнага універсітэта імя У.І.Леніна.

Вольга Аляксандраўна працуе ў музеі з мая 1983 года на пасадзе навуковага супрацоўніка, з студзеня 1996 года – старшы навуковы супрацоўнік музея. Праводзіць актыўную навукова-даследчую, навукова-метадычную, экскурсійную і выставачную працу. У пошуках матэрыялаў па гісторыі роднага краю і распрацоўцы новых тым яна пабывала ў шматлікіх архівах і бібліятэках Масквы, Санкт-Пецярбурга, Падольска, Мінска, Маладзечна. З верасня 1999 года з'яўлялася каардынатарам-складальнікам гісторыка-дакументальнай хронікі "Памяць. Вялейскі раён".

Сфера інтарэсаў  краязнаўства, гісторыя, мой род, мой край, падарожжа.

Вольга Тадэвушаўна Раманоўская

Навуковы супрацоўнік

Нарадзілася ў 1981 г.   Вучылася ў сярэдняй школе № 4 г. Вілейкі. У 1999 г., скончыўшы школу, паступіла ў Мінскі дзяржаўны лінгвістычны універсітэт. Пасля заканчэння атрымала дыплом аб вышэйшай адукацыі па прафесіі выкладчык англійскай і французскай моў і літаратуры. З 2005 г. працавала выкладчыкам англійскай мовы у Беларускім дзяржаўным педагагічным універсітэце імя  М.Танка.

З 2009 г. па 2023 г. працавала     вядучым спецыялістам прадстауніцтва Белдзяржстаху.   З верасня 2023 г. займае пасаду навуковага супрацоўніка. Займаецца экспазіцыйнна-выстаўнічай і экскурсійнай дзейнасцю.