Аб супрацоўніках

Вольга Аляксандраўна Коласава

Старшы навуковы супрацоўнік

Скончыла геаграфічны факультэт Беларускага дзяржаўнага універсітэта імя У.І.Леніна.

Вольга Аляксандраўна працуе ў музеі з мая 1983 года на пасадзе навуковага супрацоўніка, з студзеня 1996 года – старшы навуковы супрацоўнік музея. Праводзіць актыўную навукова-даследчую, навукова-метадычную, экскурсійную і выставачную працу. У пошуках матэрыялаў па гісторыі роднага краю і распрацоўцы новых тым яна пабывала ў шматлікіх архівах і бібліятэках Масквы, Санкт-Пецярбурга, Падольска, Мінска, Маладзечна. З верасня 1999 года з'яўлялася каардынатарам-складальнікам гісторыка-дакументальнай хронікі "Памяць. Вялейскі раён".

Сфера інтарэсаў  краязнаўства, гісторыя, мой род, мой край, падарожжа.

Надзея Віктараўна Аўдзей

Дырэктар музея

Скончыла індустрыяльна-педагагічны каледж па спецыальнасці  турызм і гасціннасць, прысвоена кваліфікацыя турагент-экскурсавод. Вышэйшую адукацыю атрымала ў Беларускім дзяржаўным універсітэце культуры і мастацтваў па спецыяльнасці музеязнаўства, ахова гісторыка-культурнай спадчыны. З 2011 года  з’яўляецца навуковым супрацоўнікам Вілейскага краязнаўчага  музея.

Надзея Віктараўна займаецца выставачнай дзейнасцю, вялікую частку свайго прафесіянальнага інтарэсу надае музейнай педагогіцы, вядзе спецыяльны курс адукацыйных заняткаў  па беларускай культуры, традыцыям і абарадам, народным промыслам і рамёствам, беларускаму фальклору  для навучэнцаў школ і дзіцячых садкоў. Ёю было арганізавана шэраг выстаў, распрацаваны і рэалізаваны такія праекты: "Мода для народа 1970-х у рамках правядзення  міжнароднай акцыі Ноч музеяў "FASHIN NIGHT-70-х", "Апантанае чаяванне ў стылі АРТ-хаус", культурна-выставачна-адукацыйны праект "Тыдзень калекцыянера" і іншае. З'яўляецца распрацоўшчыкам афіш і іншай рэкламнай прадукцыі да выстаў, якія праводзяцца ў выставачнай зале імя Н.Ю. Сілівановіча Вілейскага краязнаўчага музея.

Барыс Барысавіч Цітовіч

Навуковы супрацоўнік

Скончыў Беларускі дзяржаўны тэатральна-мастацкі інстытут па спецыяльнасці мастак-графік. З 1979 года член Саюза мастакоў Беларусі. Доўгі час супрацоўнічаў з выдавецтвамі рэспублікі, праілюстраваў каля двух дзесяткаў кніг. З’яўляўся галоўным мастаком музейнага комплексу “Дудуткі”.

З ліпеня 2005 года працуе навуковым супрацоўнікам ДУ “Вілейскі краязнаўчы музей” па стварэнню мемарыяльнага комплекса, прысвечанага падзеям Першай Сусветнай вайны на Вілейшчыне, што месціцца ў вёсцы Заброддзе Нарачанскага сельскага Савета Вілейскага раёна.

Цітовіч Б.Б. вядзе актыўнае творчае жыццё, спалучае працу прафесійнага мастака і музейнага супрацоўніка. Яго дзейнасць накіравана на вывучэнне традыцыйных відаў народнай творчасці, выхаванне падрастаючага пакалення, вывучэнне ваенна-гістарычнага мінулага нашай Айчыны і ўвекавечванне памяці воінаў, загінуўшых ў Першай Сусветнай і Вялікай Айчыннай войнах.

У 2004 годзе Цітовіч Барыс Барысавіч узнагароджаны Спецыяльнай прэміяй Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь “За духоўнае адраджэнне”.

Алена Валянцінаўна Стрэж

Галоўны захавальнік фондаў

Скончыла гістарычны факультэт Беларускага дзяржаўнага універсітэта па спецыяльнасці музейная справа. У Вілейскім краязнаўчым музеі пачала працаваць у якасці навуковага супрацоўніка з 2000 года. З 2012 года з’яўляецца галоўным захавальнікам фондаў музея .

Актыўна займаецца работай па ўліку і захаванню музейных каштоўнасцей, ініцыятар пастаяннага папаўнення музейных калекцый, а таксама фарміравання новых, да гэтуль не фарміраваўшыхся калекцый. Пастаянны ўдзельнік шматлікіх экспедыцый музея. Кожны з 27 тысяч прадметаў вілейскага музея знаходзіцца пад яе пільным даглядам.

Віктар Баляслававіч Тонкавіч

Навуковы супрацоўнік

Скончыў Гродзенскі дзяржаўны універсітэт імя Я.Купалы па спецыяльнасці гісторык. У Вілейскім краязнаўчым музеі працуе з студзеня 2015 года.

Адказны і прафесійны спецыяліст. Займаецца навукова-даследчай і экспазіцыйна-выставачнай дзейнасцю. Актыўна займаецца тэмай Першай сусветнай вайны на Вілейшчыне, праводзе навуковую і экскурсійную дзейнасць на мемарыяльным комплексе "Памяці Першай сусветнай вайны ў в. Заброддзе".

Андрэй Юр'евіч Каркотка

Навуковы супрацоўнік

У 2001 годзе скончыў Міжнародны гуманітарна-эканамічны інстытут па спецальнасцці гісторык.  Доўгі час працаваў археолагам ў 52-м асобным спецыялізаваным пошукавым батальёне. У Вілейскім краязнаўчым музеі працуе з чэрвеня 2014 года.

Займаецца пытаннямі музеефікацыі падзей Першай сусветнай вайны на Вілейшчыне. Складальнік базы даных па георгіеўскіх кавалерах і ўдзельніках Першай сусветнай вайны з Вілейшчыны.