Мерапрыемства "Запалкі" прайшло ў выставачнай зале імя Н.Ю.Сіліванвоіча Вілейскага краязнаўчага музея

16 студзеня 2020 года выставачнай зале імя Н.Ю. Сілівановіча Вілейскага краязнаўчага музея напярэдадні прафесійнага свята Дня выратавальніка, які штогод адзначаецца 19 студзеня прайшло мерапрыемства пад назвай «Запалкі» ў рамкахсумеснага  праекту «Узаемадзеянне» аддзела ідэалагічнай работы культуры і па справах моладзі Вілейскага райвыканкама, ГУ «Вілейскі краязнаўчы музей», ДУК "Вілейская раённая бібліятэка імя. Г. Новік », КДН Вілейскага райвыканкама ў супрацоўніцтве з Вілейскім РАНС і Вілейскага раёна арганізацыяй ОСВОД. Яно было накіравана на прафілактыку пажарнай бяспекі і правілах паводзін на вадзе ў зімовы перыяд сярод жыхароў горада, навучэнцаў школ, навучэнцаў Вілейскага дзяржаўнага каледжа, а гэтак жа на знаёмства з бібліятэчнымі і музейнымі фондамі.
У першай частцы мерапрыемства прайшла прэзентацыя часовай экспазіцыі «Філуменія" з фондаў музея, у рамках якой прайшло знаёмства з гісторыяй з'яўлення філуменіі, хто ж былі першыя калекцыянеры запалкавых карабкоў. А так жа, што можа аб'ядноўваць такія розныя прадметы як боты пачатку 20 стагоддзя і звычайныя запалкі - гэта слова «спіца» (завостраная драўляная палачка, якая выкарыстоўвалася для вырабу абутку, мацавання падэшвы да падставы), ад якога ўтварылася слова запалка, якім карыстаемся сёння .
Не абыйшлося мерапрыемства "Запалкі» без дзіўнага і захапляльнага свету бібліятэчных фондаў. Даведаліся, у якіх кнігах больш падрабязная прадстаўлена гісторыя запалак, пра кнігу А. Франса «Злачынства Сільвестра Боннара», дзе прадстаўлена адно з ранніх згадак пра калекцыянаванні запалкавыхкарабкоў, адзін з герояў, раз'яжджаў ў 60-х гадах 19в. па розных краінах у пошуках новых карабкоў для папаўнення сваёй калекцыі, якая налічвала у яго пяць тысяч, а так жа пазнаёміліся з часопісам «Юный спасатель».
Другая частка мерапрыемства была прысвечана выратавальнікам. Пра тое, як паводзіць сябе на вадзе ў зімовы перыяд, а гэтак жа паводзіны на лёдзе, аб першай дапамогі,  пра тое якая адказнасць надыходзіць у непаўналетніх пры здзяйсненні правапарушэнняў на вадзе распавяла намеснік старшыні Вілейскай раённай арганізацыі ОСВОД Граковіч А.Д.
У мэтах прафілактыкі пажарнай бяспекі, правільным абыходжанні з зараднымі прыладамі для мабільных тэлефонаў, а гэтак жа пра выратаванне людзей на пажарах выступіла інспектар Вілейскага РАНС Літвіновіч Н.А. Яркім завяршэннем мерапрыемства стала выступленне агітбрыгады «Зажигалочки» ДУА «Сярэдняя школа №5» і клуб юных выратавальнікаў ДУА «Сярэдняя школа №3».
Мерапрыемства «Запалкі» прайшло вельмі пазнавальна, насычана і цікава, а самыя актыўныя атрымалі падарункі ад музея запалкавыя скрынкі, але не з запалкамі, а з цукеркамі, так як запалкі - гэта не цацкі
.

Дырэктар музея