"Шкода наркотыкаў!"
у рамках праекта "Узаемадзеянне"
паміж установамі культуры і каміссіяй по справах непаўналетніх Вілейскага райвыканкама

29 студзеня 2020 г. у УА «Вілейскі дзяржаўны каледж» прайшло мерапрыемства пад назвай «Шкода наркотыкаў» ў рамках сумеснага праекта «Узаемадзеянне» аддзела ідэалагічнай работы культуры і па справах моладзі Вілейскага райвыканкама, ГУ «Вілейскі краязнаўчы музей», ДУК "Вілейская раённая бібліятэка ім. А.Новікаў », а таксама КДН Вілейскага райвыканкама. Яно было накіравана на на прафілактыку правапарушэнняў непаўналетніх, злачынстваў, звязаных з незаконным абаротам наркотыкаў і здзейсненых  непаўналетнімі ў стане алкагольнага ап'янення сярод навучэнцаў Вілейскага дзяржаўнага каледжа, а таксама знаёмства з бібліятэчнымі фондамі.
У першай частцы мерапрыемства старшы навуковы супрацоўнік ДУ "Вілейскі краязнаўчы музей" Мячкоўская Марыя Іванаўна пазнаёміла вучняў з гісторыяй гэтай страшнай глабальнай з'явы, якая распаўсюджваецца па планеце ўжо не адну сотню гадоў, са статыстычнымі дадзенымі, звязанымі з распаўсюджваннем наркотыкаў сярод дзяцей і моладзі, а таксама замацавала веды вучняў з дапамогай відэароліка "Аб прафілактыцы ўжывання наркотыкаў падлеткамі".
Не абыйшлося мерапрыемства "Шкода наркотыкаў" і без знаёмства з бібліятэчнымі фондамі ДУК "Вілейская раённая бібліятэка імя. А.Новікаў », падчас якога супрацоўнік бібліятэкі, Ляшок Таццяна Аляксандраўна, пазнаёміла вучняў з тэматычнай літаратурай такіх аўтараў: О. Уальд" Партрэт Дорiана Грэючы ", М.В. Булгакаў "Морфій", але і сучасныя творцаў - Чынгіз Айтматаў "Плаха" і інш., Якія раскрываюць ў сваіх творах жах і адчай наркатычнага дурману.
У трэцяй частцы сустрэчы намеснік начальніка Камісіі па справах непаўналетніх Вілейскага райвыканкама Аўдзей Анастасія Віктараўна азнаёміла навучэнцаў з інфармацыяй аб відах наркатычных рэчываў, якія атрымліваюць сёння найбольшае распаўсюджванне сярод дзяцей і моладзі, адказнасцю, якая надыходзиць у  сувязи з такой небяспечнай і злачыннай сеткай, як распаўсюд наркатычных рэчываў ( "закадками"), а таксама мерах, якія выкарыстоўваюцца супраць удзельнікаў гэтага занятку.
Чацвёртая частка сустрэчы была предствлена ​​як трэнінг "Асацыяцыі", падчас якога дырэктар ДУ "Вілейскі краязнаўчы музей" Аўдзей Надзея Віктараўна прапанавала ўдзельнікам супаставіць малюнак на выбраных паштоўках з   тэмай якая абмяркощваецца. Цікава было выслухаць, якія асацыяцыі выклікалі ў навучэнцащ дадзены малюнка: у кожнага свае, адрозныя ад іншых нават на аднолькавых малюнках, яны прымусілі задумацца і сур'ёзна пранікнуцца.
Мерапрыемства "Шкода наркотыкаў" прайшло вельмі плённа, пазнавальна і насычана, самыя актыўныя ўдзельнікі атрымалі падарункі ад музея ў выглядзе магнітаў з лозунгам "Мастацтва супраць наркотыкаў", яшчэ раз падкрэсліваючы галоўную думку сустрэчы: "Наркотыках - не!"

Старшы навуковы супрацоўнік музея
Мячкоўская М.І.