Не акадэмічная лекцыя-дэманстрацыя «Традыцыйная культура тувінцаў»

У красавіку, нашу краіну наведала вельмі цікавая госця з далёкай Тувы (Тывы), якая мяжуе з Манголіяй. Чодураа Эрес-ооловна Тюлюш - знаўца і захавальнік сваёй роднай, багатай і самабытнай культуры, якая мае вельмі старажытныя карані.

У сапраўдны момант Чодураа Эрес-ооловна спецыяліст Цэнтра культуры Овюрского кожууна Рэспублікі Тыва, якая 21 красавіка а 14 гадзіне правядзе ў Вілейскім музеі займальнае мерапрыемства, на якім наведвальнікаў будзе чакаць аповед пра культуру і традыцыі Тувы, а менавіта:

• звычаі і абрады

• побыт і жыллё

• каляндарныя святы і адмысловыя дні

• традыцыйная рэлігія і вераванні

• музычныя традыцыі і інш

Уваход вольны

Тюлюш Чодураа Эрес-ооловна нарадзілася і вырасла паблізу мяжы з Манголіяй у маленькім сяле Солчур Овюрского кожууна (раёна) Рэспублікі Тыва. Вучылася ў музычнай школе, скончыла Кызыльское вучылішча мастацтваў, Усходне-Сібірскага дзяржаўную акадэмію культуры і мастацтваў г. Улан-Удэ. Доўгі час працавала выкладчыкам і метадыстам у Чаданской дзіцячай музычнай школе імя К.Тамдына. На працягу многіх гадоў збірае, вывучае і беражліва захоўвае побыт, традыцыі і культуру роднага народа.